Czy to prawda, że „każdy może śpiewać”? Jakie błędy najczęściej popełniają wokaliści? Z Adamem Czaplą – muzykiem i trenerem wokalnym The Voice Kids rozmawia Rafał Konieczny.
- Pierwsze kroki wokalisty
Na początku młody wokalista musi określić czy lepiej się czuje w coverach, czy swojej wyrobionej charakterystyce wokalnej. Najważniejsze, by odkryć naturalny głos. W tym celu musimy uszanować swoją fizjologię. Nie wolno na siłę udawać kogoś, kim nie jesteśmy.
- Trener wokalny
Technika to tylko nazwa, narzędzie. Trener wokalny musi umieć zdiagnozować swoim uchem nasz głos. Jeżeli potrafi wychwycić błędy i dobrać odpowiednie ćwiczenia, by pomóc wokaliście, jest to sensowna i wartościowa współpraca. Zwykle podstawą jest dialog– wymagania trenera i oczekiwania artysty. Klucz to intuicja trenera.
- Najważniejsze się uczucia artysty
Ważna jest umiejętność odczuwania własnych emocji. Wokalista nie może dać się zmanipulować, że powinno boleć, a gardło ma być zdarte. Młody piosenkarz musi wiedzieć, co dzieje się na poziomie krtani, oddechu. Jeżeli jest dużo spięć w klatce piersiowej, to gardło i struny głosowe zawsze to odczują. Śpiewanie to ciąg przyczynowo skutkowy. Na samym końcu jest dźwięk, który dociera do naszego ucha. Wcześniej są procesy zachodzące w całym ciele.
- Cierpliwość i pokora
Młodzi artyści chcą za szybko osiągać sukces, mieć ogromną skalę głosu oraz śpiewać perfekcyjnie. Niektórzy z nich nigdy nie będą mieć bezbłędnego warsztatu, bo to nie jest ich natura głosu. Warto być cierpliwym i pokornym. Trzeba pogodzić się, że na ten moment dysponujemy takimi możliwościami, ale za jakiś czas może się to poprawić. W początkowym etapie nie wolno dobierać repertuaru topowych wokalistów, gdyż może mieć to negatywny wpływ.
- Ćwiczenia
Dobrze, by codziennie znaleźć czas na kontakt ze swoim głosem, nawet na 15-20 minut. Warto ćwiczyć efektownie, eksperymentować. Pewnych rzeczy nie da się zrobić od razu, przeskoczyć pewnych etapów. Nie da się nauczyć grać na instrumencie z dnia na dzień, tak samo nie da się nauczyć w ten sposób śpiewać. Musimy pomału wdrążać odpowiednie nawyki. Wypracowanie dobrze działającego głosu, zależy z jakiego poziomu zaczynamy i jakie jest nasze zaangażowanie.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu Dobrze Śpiewać oraz innych wywiadów na stronie Delphy Records na Facebooku.

0 komentarzy