Muzyka w streamingu. Co zrobić, aby być na Spotify? Jakie działania promocyjne podjąć, aby mieć więcej odtworzeń? Z Krzysztofem Pikułą z Independent Digital rozmawia Rafał Konieczny.
- Czym jest streaming?
Platformy streamingowe to serwisy, w których można słuchać muzyki bez potrzeby ściągania utworów na dysk telefonu lub komputera. Wystarczy bezpośrednie podłączenie do Internetu. Rozróżniamy streaming samej muzyki np. Spotify, Tidal, Apple Music, ale również wideo – YouTube. Streaming pojawił się jako odpowiedź na szerzące się piractwo internetowe. Ludzie ściągali piosenki bezprawnie, za darmo. Obecny streaming jest wersją legalną, ale płatną.
- Płyty CD – nieuchronna śmierć
W dzisiejszych czasach standardowe kupowanie płyt i słuchanie za pomocą odtwarzacza ustępuje streamingowi. Przewiduje się, że do 2030 roku tylko w ten sposób ludzie będą słuchać muzyki. Pozostanie winyl, jako wersja premium, lecz płyty CD odejdą w zapomnienie. Warto spojrzeć na fakt, iż w nowych samochodach i laptopach nie ma już wejść na płyty CD.
- Garść statystyk
Platformy Spotify używa w Polsce 2,5 mln osób. Z kolei YouTube dziesiątki milionów użytkowników. W serwisach streamingowych zdecydowanie gorzej radzi sobie muzyka klasyczna, jazzowa. Z kolei YouTube to królestwo disco polo, które gromadzi dziesiątki milionów wyświetleń.
- Playlisty – droga na szczyt?
Jeżeli chcemy, aby nasze piosenki były znane, trzeba umieścić je w miejscu, w którym ludzie je poszukują. Często są nimi playlisty- wykaz utworów odzwierciedlający aktualne trendy. Playlisty porównywane są do półek sklepowych. Te półki, które są pierwsze, najlepiej widoczne, to najpopularniejsze playlisty. Na Spotify każdy może utworzyć takie wykazy i uczynić je rozpoznawanymi. Jednak na początku warto zadbać o schludny wygląd swojego profilu i zgłosić utwór do osób, które zajmują się kształtowaniem profesjonalnych playlist np. Spotify for Artist.
- Płyta CD a płyta w streamingu
Co jest bardziej opłacalne – wydanie płyty CD czy płyty na Spotify? Z pewnością różnicą są koszty. Płytę na Spotify można opublikować za darmo. Z kolei wydanie fizycznego krążka z oryginalną okładką i książeczką, wymaga większego nakładu finansowego. Przewagą CD jest fakt, że możemy trzymać go w rękach, łatwiej zapewniając sobie promocję. Fizycznie przekazujemy go zainteresowanym dziennikarzom w celu recenzji. To preferowana opcja dla młodych, nieznanych wokalistów.
- Dobry pomysł kluczem do sukcesu
Jeżeli artysta dodał utwór na Spotify, trzeba zadbać o jego promocję w mediach. Na początku warto wrzucić pojedyncze promujące single, a dopiero potem całą płytę. Rozpowszechnianie nowego materiału powinno obejmować publikowanie treści w social mediach, platformach streamingowych, spotkaniach z dziennikarzami oraz organizację ewentualnych tras koncertowych. Najważniejsze, by mieć mieć określoną grupę docelową, do której kierujemy nowe wydawnictwo.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu Spotify i co dalej oraz innych wywiadów na stronie Delphy Records na Facebooku.
0 komentarzy